Dawne metody druku

Najnowsze badania wykazały, że z pierwszymi metodami druku mieliśmy do czynienia już w Babilonie. Drukowanie polegało  na wypalaniu na glinianych tabliczkach obrazków i wzorów, które oznaczały poszczególne słowa. Milowym krokiem było opatentowanie papirusu przez starożytnych Egipcjan. Już 200 lat p. n. e.  na Bliskim Wschodzie stworzono pierwszy zwój pergaminu. Dopiero w 105 r. n. e.  – w Kraju Środka – wynaleziono papier czerpany, który był zapowiedzią papieru, jaki znamy dziś.

2000px-Synthese-.svgPierwsza metoda poligraficzna

Estampaż to technika wykonywania odbitek płaskorzeźb i napisów z kamienia lub z brązu za pomocą papieru (najpierw estampaż, później torby z nadrukiem). Metoda została opatentowana w Chinach w czasach dynastii Tang. Pierwsze próby wykonywano zraszając kamień wodą i odciskając relief albo napis za pomocą cienkiej, higroskopijnej bibuły. Dziś to bibułę przyciska się do kamienia za pomocą worka wypełnionego szmatami, które nasącza się czarnym tuszem lub farbą.

To właśnie estampaż był inspiracją dla wynalezienia druku

Aby drukować, niezbędny był papier. Szacuje się, że papier wynaleziono około I w n.e. w Chinach, a nawet około 100 lat wcześniej. Wynalazek był owiany  tajemnicą, którą rozwikłać udało się dopiero podstępem, kiedy to Arabowie wzięli do niewoli wytwórców papieru z Chin. 400 lat od tego wydarzenia w Europie powstały pierwsze papiernie.

Buddyjski zwój z Dalekiego Wschodu to najstarszy na świecie drukowany tekst, który pochodzi z VII w n.e. „Kalendarz astronomiczny na rok 1474” Kaspera Straube’a to najstarszy polski drukowany zabytek.

Przełom w XV wieku, czyli Jan Gutenberg drukuje Biblię

 Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a opracowanie przemysłowej metody druku było jednym z najważniejszych wynalazków naszej cywilizacji.

Pozdrawiamy, Atemi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*