Dekonstruktywizm, papier i architektura

Co wspólnego może mieć tektura falista z jednym z najważniejszych nurtów w architekturze? Jak (nie)zwykły kawałek torby  papierowej przyczynił się do innego spojrzenia na bryłę? Postaramy się to wyjaśnić w najnowszym artykule!

Urodził się w żydowskiej rodzinie, która wyjechała z Polski do Kanady. Frank Gehry, bo o nim mowa, to jeden z najwybitniejszych amerykańskich architektów i projektantów. Jeden z prekursorów dekonstruktywizmu, przełamujący formy i wywracający modernistyczny paradygmat do góry nogami.

corrugated-cardboard-piecesJuż w dzieciństwie eksperymentował z formą, jego ojciec zajmował się wyrobem mebli, i tę pasję syn przejął po ojcu. Pracę architekta, początkowo niedocenianego, łączył z projektowaniem mebli użytkowych. Jego spojrzenie na architekturę zostało zainspirowane tekturą falistą! Meble przez niego zaprojektowane na trwałe zapisały się w historii designu, do dziś są punktem odniesienia dla początkujących architektów. Seria mebli „Easy Edges”, powstała z wielu warstw tektury, która okazała się niezwykle przyjaznym i plastycznym materiałem! Meble wyglądają niezwykle imponująco, a do tego są bardzo trwałe, lekkie i wygodne. Jeszcze inna kolekcja – „Bentwood Furniture” – powstała z wyginanych pasków forniru, które pleciono jak wstążkę.

Filozofia tworzenia mebli została przeniesiona również na grunt architektury. Budynki projektowane przez Gehry’ego odznaczały się dynamiczną formą, zrywały z pionem i poziomem, wyróżniały się na tle innych budynków, były popisem nieskrępowanej wyobraźni twórcy. Najwybitniejsze realizacje to: Gmach Muzeum Guggenheima W Bilbao, Dom Fundacji Louis Vuitton w Paryżu, Siedziba Facebook w Kalifornii czy Tańczący dom w Pradze.

Pozdrawiamy, Atemi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*