Design w przemyśle – na co zwrócić uwagę?

Design w przemyśle związany jest przede wszystkim z użytecznością w praktyce. Chociaż sama estetyka jest istotna – wpisanie produktu w odpowiedni trend, daje mu większe lub mniejsze szanse promocyjne, istotą jest funkcjonalność.

Z tego powodu, projektanci posługujący się programem CAD, często uczestniczą także w dalszych etapach wdrażania ich koncepcji w życie. Na czym polega proces powstawania wartościowego projektu w branży przemysłowej?

Narzędzia pracy – wizerunek projektanta

Narzędzia pracy, jakimi posługują się projektanci (czy to w przypadku zlecenia na torby papierowe, czy model najnowszego pociągu), świadczą o stopniu zaawansowania ich umiejętności. Każdy projektant pracuje jak lubi, jednak znamienne tworzenie genialnych koncepcji „na serwetkach” dotyczy tylko największych korporacji, gdzie istnieje wiele oddzielnych działów – od kreatorów koncepcji, po chałupniczych wykonawców.

Nowoczesny i niezależny projektant posługuje się wszystkimi narzędziami, jakie są niezbędne do tworzenia ciekawych realizacji. Modelowanie obiektów 3D stanowi podstawowy przedmiot rozważań nad przedstawioną koncepcją – klienci zainteresowani współpracą z projektantem, nie będą podejmować z nim dyskusji, w momencie gdy zderzą się z serwetkowym szkicem. Przygotowanie konkretów, a w tym całego placu 3D z dokładnym uwzględnieniem wymiarów potencjalnego obiektu, świadczy o profesjonalizmie wykonawcy oraz o jego wielopłaszczyznowych, zaawansowanych umiejętnościach.

Nowości, nowości

Z uwagi na wciąż zmieniające się standardy i pojawiające się nowości technologiczne, projektant zderzy się zarówno z trudnościami niestabilnych uwarunkowań rynkowych, jak i koniecznością nieustannej optymalizacji oraz doskonalenia własnej pracy. To zawód dla ludzi z otwartą głową, dla których niekończąca się nauka, nie jest przeszkodą do podejmowania określonych działań w życiu.

Twój klient – Twój pan

To prawda, że aby chcieć osiągnąć sukces jako designer w przemyśle, musisz skupić się na oczekiwaniach klienta. To on daje pieniądze za twoją pracę – jeśli spełnisz oczekiwania wielkiej korporacji, możesz uzyskać sporą wypłatę. W tym wypadku wysiłek się opłaca. Poza tym, że jesteś bardziej skupiony na potrzebach klienta, niż na własnej wizji, powinieneś zachować kreatywność. To bardzo skomplikowane połączenie, dlatego czołowych projektantów jest bardzo niewiele.

Projekt zatwierdzony – co dalej?

Po zaakceptowaniu Twojego projektu oraz otrzymaniu za niego wynagrodzenia, nie powinieneś spocząć na laurach. Oczywiście nie na wszystko masz wpływ, tak jak scenarzysta nie zawsze ma wpływ na realizację jego koncepcji przez reżysera, jednak warto przypatrywać się realizacji Twojego projektu. Skomplikowane formy często potrzebują Twojej kontroli i weryfikacji – w końcu nie każdy technik to słynny da Vinci. Uczestnicząc w procesie produkcji (choćby prototypu Twojego projektu), możesz liczyć się z większą satysfakcją z efektów końcowych swojej ciężkiej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*