Dlaczego warto segregować odpady?

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o segregacji odpadów. Pojawia się wiele głosów przeciwnych, podnoszących larum, że segregacja nie jest potrzebna, że to wymysł wielkich przedsiębiorstw i nie warto się tym w ogóle przejmować. Bardzo często nie zdajemy sobie bowiem sprawy, jak bardzo porządek w naszym gospodarstwie domowym wpływa na ogólną równowagę środowiska naturalnego.

345897594_272bf58cc9_zWrzucanie wszystkiego do jednego worka ma jednak znaczenie – warto się nad tym zastanowić podczas sprzątania po kolejnym posiłku. Obierki po warzywach i owocach oraz inne pozostałości po naszych obiadach powinno się umieszczać w jednym, przeznaczonym do tych celów, pojemniku lub worku. Można również dokarmiać zwierzęta, ale to tylko przy założeniu, że nie mieszkamy w niewielkim lokum, tylko dużym domu z ogrodem.

Zatem plastik, papier i szkło również powinny być przez nas segregowane. Zorganizowanie worków na śmieci, albo plastikowych pojemników nie powinno być problem. Nie trzeba nawet ponosić dodatkowych kosztów, wystarczy pomyśleć w co można dane śmieci wrzucać. Dobrze zorganizowana przestrzeń w szafce pod zlewem powinna załatwić sprawę.

Podczas codziennych zakupów warto wypracować w sobie nawyk noszenia ekologicznej torby, torby biodegradowalnej, lub spersonalizowanej torby z nadrukiem. Jeżeli policzymy ile pieniędzy wydajemy na codzienne kupowanie toreb jednorazowych, to suma może nas naprawdę zaskoczyć. Myślenie o takich małych, codziennych sprawach pozwala na wypracowanie ekologicznych nawyków. Zamiast codziennie jednej wody do pracy – nośmy specjalny bidon, albo termos. Kanapek nie pakujmy w małe plastikowe woreczki, ale w specjalnie przeznaczony do tego celu pojemnik.

Co zyskujemy?

Przede wszystkim porządek wokół siebie. Uporządkowane życie, to spokojne życie. Mamy również satysfakcję, że nie przyczyniamy się do degradacji naszej planety. Oszczędzamy, ponieważ kontrolujemy wydatki na zbędne produkty. Wreszcie – uświadamiamy innych, ponieważ nasza postawa jest inspiracją dla najbliższych, którzy być może również zmienią swoje przyzwyczajenia.

Pozdrawiamu, Atemi.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*