Druk ekologiczny i jego zalety

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się działania mające jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Energooszczędne żarówki, biologiczne oczyszczalnie ścieków oraz inne ekologiczne rozwiązania pozwalają zmniejszyć złe skutki działalności gospodarczej człowieka. Kolejnym takim przykładem są ekologiczne metody druku.

protect-450596_1280Idealnym podłożem do takiego druku jest papier ekologiczny. Zazwyczaj jest to papier z recyklingu lub papiery posiadające proekologiczne certyfikaty, np. FSC (Forest Stewardship Council). Jest to najbardziej wiarygodny z istniejących na świecie systemów certyfikujących zasoby leśne, który przyznawany jest drzewnym produktom leśnym i obejmuje metody pozyskiwania surowca. Brane pod uwagę kryteria to m.in. zrównoważone pozyskiwanie zasobów leśnych, ochrona przed nielegalnym użytkowaniem i zabudową terenów leśnych czy ochrona rzadkich i zagrożonych gatunków oraz ich siedlisk.

W ekologicznym druku powinny być zastosowane farby, które w składzie nie zawierają trujących związków metali ciężkich takich jak kadm, ołów, chrom czy rtęć. Natomiast do produkcji opakowań stosowanie są jedynie farby wyprodukowane na bazie olejów roślinnych, które są biodegradowalne.

Druk ekologiczny to także niższa eksploatacja urządzeń drukujących, która ma bezpośredni wpływ na ich żywotność. Istotny jest też wybór odpowiedniego sprzętu. Niektóre drukarki laserowe powodują jonizację powietrza i jednocześnie wytwarzanie się pyłków, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Obecnie wykorzystuje się coraz więcej rozwiązań, które są przyjazne dla otoczenia i to na nie warto zwrócić uwagę. Na rynku dostępne są np. urządzenia energooszczędne, oparte jedynie na naturalnych procesach czy też takie, które wykorzystują produkty wtórne. Mogą one zastąpić te sprzęty, które niekorzystnie działają na otaczające nas środowisko.

Drukowanie ekologiczne to także nasze indywidualne decyzje oraz działania w warunkach domowych i firmowych. Przy zakupie urządzenia do druku warto sprawdzić jego wydajność i wybrać takie, które będzie dopasowane do naszych potrzeb. Istotne jest też oddawanie lub sprzedaż opakowań po tuszach, kartridżach czy tonerach – pozwala to regenerować materiały eksploatacyjne zmniejszając m.in. koszty. Warto również wybrać papier z odpowiednim certyfikatem, potwierdzającym jego ekologiczne pochodzenie.

Wszystko to sprawia, że wytwarzana jest mniejsza ilość śmieci, zwłaszcza tych szkodliwych dla naszego zdrowia. Decydując się na druk ekologiczny stosowany również przy torbach z nadrukiem przedsiębiorstwa mogą mieć realny wpływ na zmniejszenie degradacji otaczającego nas środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*