Ekologiczne torby foliowe – czy to nie ściema?

Akacja wprowadzenia biodegradowalnych toreb foliowych w wiodących supermarketach odbiła się kilka lat temu głośnym echem. Wszyscy zachwycili się tym, że stosując takie torebki w końcu nie zaśmiecają środowiska i propagują dbanie o naszą planetę. Ale czy to na pewno prawda?

310045892_16d1ed07d1_b

Diabeł jednak jak zwykle tkwi w szczegółach. Nie wszyscy wiedzą, że w parze z wprowadzeniem biodegradowalnych toreb foliowych, powinny iść: odpowiednia edukacja społeczeństwa oraz tworzenie kompostowni i udostępnienie większej ilości pojemników na odpady organiczne. Wtedy faktycznie, byłoby to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze dla środowiska naturalnego.

Ekologiczne torby foliowe powinno się wyrzucać do specjalnych, biodegradowalnych pojemników, których w Polsce jest jak na lekarstwo. Ponadto tego typu foliówki ulegają prawidłowemu rozkładowi wyłącznie w kompostowniach, których również w naszym kraju brakuje. W konsekwencji, torebki wyrzucane są gdzie popadnie i zamiast się rozkładać, rozsypują się, pozostawiając po sobie polimerowy pył.

Substancja ta nie jest obojętna dla naszego środowiska. Osiada na przykład na taflach jezior, utrudniając oddychanie żyjącym w nich zwierzętom i roślinom. Odkłada się także w powietrzu, przez co regularnie ją wdychamy, co w perspektywie lat może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia.

Z dwojga złego w naszym kraju, bez odpowiedniego zaplecza ekologicznego, lepszą formą są tradycyjne torby foliowe, które także posiadają wiele wad, ale przynajmniej nie zatruwają w niewidzialny sposób powietrza i wód.

Swoją drogą, należy przypomnieć, że najbardziej ekologicznym rozwiązaniem pozostają wciąż torby papierowe oraz torby materiałowe wielorazowego użytku. Wybierając je, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że przyczyniamy się do dbania o dobro naszej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*