Ile razy można złożyć kartkę papieru?

Czy wiesz, że kartka złożona 103 razy byłaby grubsza niż Wszechświat? Jak to w ogóle możliwe?

leave-839225_640W 2002 roku pewna uczennica z Kalifornii złożyła kartkę papieru 12 razy… i pobiła rekord. Dlaczego złożenie kartki papieru jest aż tak trudne? Wszystko przez wzrost wykładniczy! Jeżeli cienki papier złożymy na pół – całość staje się dwukrotnie grubsza. Kolejne złożenie – i mamy warstwę dwukrotnie grubszą niż wcześniejsza. I tak dalej, i tak dalej. Jak to możliwe? Standardowa kartka A4 ma grubość 0,05 mm i długość 300 mm. Zatem po pierwszym złożeniu otrzymamy kartkę o długości 150 mm i grubości 0,1 mm. Zgodnie z tymi obliczeniami podczas 8 zgięcia – gdyby było to wykonalne – kartka miałaby zaledwie 1,25 mm długości, ale aż 12,8 mm grubości. Zgięcie byłoby zatem niemożliwe, ponieważ napotkalibyśmy opór taki, jakbyśmy próbowali zgiąć stal!

Co jeszcze warto wiedzieć na temat papieru?

  • Na świecie produkuje się rocznie ponad 300 milionów ton papieru! Uzyskanie takiej ilości papieru nie byłoby oczywiście możliwe bez stosowania recyklingu.
  • Z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi można otrzymać aż 900 kg papieru!
  • Wg szacunków, każdy z nas zużywa w roku około 115 kg papieru. Torby, opakowania na produkty spożywcze, zeszyty… to tylko kropla w morzu!
  • Specjaliści twierdzą, że włókna wtórne mogą być przerabiane, z zachowaniem jakości papieru, trzy – maksymalnie czterokrotnie.

Pozdrawiamy, Atemi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*