Jak powstaje papier?

Surowce, które wykorzystuje się do produkcji papieru, to przede wszystkim włókna roślinne. Pochodzą one od różnych gatunków drzew: sosny, świerku, topoli, buku, osiki oraz roślin jednorocznych – lnu, konopi, słomy zbóż, bawełny oraz trzciny. Należy wspomnieć również o surowcach wtórnych, czyli makulaturze. To właśnie z tych wymienionych składników, powstaje większość papieru na świecie.

5530488320_b14bb6d3f7_bPierwszym krokiem, który doprowadza nas do otrzymania papieru, jest uzyskanie masy celulozowej. Powstaje ona w wyniku obróbki chemicznej. Fachowo proces ten nazywamy roztwarzaniem.

Właściwa produkcja papieru obejmuje dwie fazy:

Faza pierwsza, czyli przygotowanie masy papierniczej. Specjalne noże gładzą, rozgniatają i tną masę – jest to proces kluczowy, ponieważ decyduje o wszystkich właściwościach papieru. Następnie masę celulozową miesza się z wodą, barwnikami, klejem, rozdrobnioną makulaturą, kredą oraz glinką kaolinową. Barwniki nadają papierowi odpowiedni kolor. Kolejny krok to tzw. spilśnianie papieru. Odpowiednio rozłożone włókna papieru poddawane są naciskowi za pomocą walca Egutera.

Druga faza to już właściwa produkcja. Tutaj następuje łączenie na mokro włókien oraz sprasowanie ich we wstęgę. Uzyskana wstęga trafia do pras, gdzie eliminuje się z niej resztę wody i ponownie prasuje. Na cylindrach suszących, wstęga podgrzewana jest do temperatury 1200 stopni – na tym etapie topi się żywica i odparowuje pozostała woda. Ostatni etap to schłodzenie i zwinięcie wstęgi.

Powstawanie papieru to zatem bardzo skomplikowany i wieloaspektowy proces. Nim drzewo stanie się notatnikiem, torbą papierową lub pięknym opakowaniem, musi pokonać bardzo długą drogę.

Pozdrawiamy, Atemi.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*