Jesteśmy proekologiczni!

Mało kto wie, że papier, który kupujemy w istocie ma niewiele wspólnego z drewnem. Ten zwykły „papier”, który zużywamy np. do drukarki czy w formie zeszytów zawiera jedynie około 3% włókien celulozowych (czyli rozwłóknionego drewna). Pozostałe składniki to, w przeważającej części, substancje klejące i barwiące.

Co zrobić, jeżeli nie jest nam obojętne środowisko naturalne?

Rozwiązaniem jest oczywiście recykling i odzyskiwanie papieru z makulatury.  To proces droższy i pochłaniający o wiele więcej energii, ale korzystnie wpływa na środowisko. Ekologiczny papier możemy wprowadzić do swojego życia. Pokażmy, że to nie jest takie trudne! Dajmy przykład domownikom i kolegom w biurze, proekologiczne rozwiązania z pewnością ich przekonają. Od czego zacząć? Zastanówmy się przez chwilę nad zasadą 3R, czyli Reduce-Reuse-Recycle. W wolnym tłumaczeniu na język polski – Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj. W tych trzech krótkich hasłach skupia się sens proekologicznej postawy.

earth-158806_640Jak wygląda to w praktyce?

Ograniczenie/zmniejszenie ilości generowanych odpadów poprzez ograniczenie konsumpcji tych, które nie są nam potrzebne

Unikaj produktów nadmiernie opakowanych.

Ogranicz ilość zużywanego papieru – drukuj tylko to, co koniecznie i najlepiej dwustronnie.

Toreb papierowych (np. na drugie śniadanie) używaj więcej niż raz.

Masz kominek w domu? Świetnym rozwiązanie będzie zainwestowanie w brykieciarkę do papieru! Ze starych gazet możesz zrobić brykiety opałowe.

Tchnij w stare magazyny i kolorowe czasopisma nowe życie! Przekaż je dalej, oddaj do poczekalni u dentysty.

Pamiętajmy, że największe korzyści dla środowiska niesie ograniczenie nadmiernej konsumpcji oraz wielokrotne użycie, czyli jak najpóźniejsze zakwalifikowanie produktu jako odpad. Pamiętajmy, że to my ponosimy odpowiedzialność za nasze środowisko naturalne.

Pozdrawiamy, Atemi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*