Od ruchomej czcionki do E-booka

Jan Gutenberg to twórca pierwszej przemysłowej metody druku. Jego działalność przypada  na okres rozwoju drukarstwa w zachodniej Europie. Opracował własną wersję czcionek metalowych, specjalny aparat do ich odlewania, w którym nowością było używanie wymiennych matryc. Zaprojektował również własną wersję pracy drukarskiej. Jego wynalazek przyczynił się do rozwoju drukarstwa, a zatem edukacji i czytelnictwa w Europie. Wydarzeniem bez precedensu było stworzenie w Europie pierwszego dużego wydawnictwa książkowego. Przełom z 1450 roku, czyli opatentowanie przemysłowej metody druku, jest wydarzeniem tak ważnym, jak te, które możemy obserwować dzisiaj. Dlaczego?

GutenbergTak jak Gutenberg przyczynił się do rozwoju drukarstwa i czytelnictwa, tak postępująca technika przyczyniła się do zmiany paradygmatu kulturowego. Dziś informacje czerpiemy z Internetu, korzystamy z elektronicznych książek i publikacji, na naszych oczach pojawiają się udogodnienia, które stają się częścią codzienności. Niektórzy prognozują, że elektronika wyprze tradycje, ale z drugiej strony, po pierwszym zachłyśnięciu nowoczesnością, obserwujemy zbliżenie się do rzeczy zwykłych, tradycyjnych, zapomnianych. Wielu z nas nie wyobraża sobie pokoju bez półek z książkami, a każdy nowy egzemplarz jest wielkim powodem do radości. Podobnie z tradycyjną prasą, wirtualne wiadomości szybko znikają, dlatego dobrze jest mieć je w zasięgu ręki.

Tradycyjny papier jest dziś w cenie. Ci, którzy przewidują, że nastąpi jego kres, bardzo się mylą. Nic nie zastąpi nam tak użytecznych i przyjaznych dla środowiska toreb papierowych, książek z autografem od autora czy kolorowej prasy.

Pozdrawiamy, Atemi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*