Origami, czyli sztuka składania papieru

Narodziła się w Chinach, ale popularność zyskała dzięki Japończykom. „Ori” to japońskie słowo oznaczające składać, a „gami” to papier. Chińczycy, którzy wynaleźli papier, zajęli się sztuką origami w VI w. n. e. Jednak dopiero 100 lat później, japońscy mnisi rozpowszechnili w swojej ojczyźnie zarówno produkcję papieru, jak i zasady jego składania.

Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale przez wiele lat origami było przeznaczone tylko dla najzamożniejszych, ponieważ papier był niezwykle drogi i trudno dostępny.

Origami-craneDlatego też sztuką zajęli się dobrze sytuowani duchowni. Symboliczne figurki wykorzystywano w obrzędach religijnych, np. podczas pogrzebów. Chińczycy, zgodnie z tradycją, umieszczali w grobach zmarłych cenne przedmioty (np. ceramikę), a to prowokowało złodziei do kradzieży i plądrowania grobów. Stąd pomysł na umieszczenie w grobach papierowych zamienników cennych przedmiotów.

Bardzo długo zasady sztuki origami przekazywane były tylko z pokolenia na pokolenie. Pierwszy zapis, który jasno określałby zasady, pojawił się w 1907 roku w publikacji pod wdzięcznym tytułem „Jak złożyć 1000 żurawi”. W 1845 roku powstała również Encyklopedia Kultury Japońskiej, na którą składa się obszerny zbiór tradycyjnych japońskich modeli.

Do Europy origami przywędrowało dopiero na przełomie XIX i XX stulecia i zadomowiło się na dobre. W XX wieku ostatecznie ustalono również jego reguły. To kwadratowa kartka papieru jest podstawą – nie wolno jej ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. Tylko poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.

Najbardziej znanym symbolem origami jest żuraw, który według tradycyjnych japońskich wierzeń żyje 1000 lat. Symbolizuje tęsknotę za zdrowiem, życiem i pokojem.

Pozdrawiamy, Atemi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*